E

המגמות הטכנולוגיות המובילות לשנת 2017
2017 היא השנה לבדיקת המציאות החדשה

1 מציאות מדומה ומציאות מורחבת
המציאות תתבטא בעיני המתבונן

ב-2016 יצאה לשוק הסדרה הראשונה של קסדות מציאות מדומה המבוססות על טכנולוגיה חדשנית. השנה יעלו המציאות המדומה (Virtual reality – VR) והמציאות המורחבת (augmented reality – AR) לשלב הבא וייושמו בכל מקום במהלך השנה. בשנה זו נקבל AV באמצעות הטלפון הנייד ללא צורך באמצעי חומרה נוספים. קסדות AR יתוכננו כך שישולבו במכשירים הניידים ויספקו חווית VR בדרכים. Mixed reality platform של מיקרוסופט ו-Go Technology של אמזון וחברות כדוגמת RealView יפרצו לתודעה במהלך השנה.

2 לימוד ממוכן
לימוד ממוכן הוא חלק מתחום האינטליגנציה המלאכותית ומספק למחשבים יכולת ללמוד את ההעדפות האישיות שלנו מבלי שהדבר יתוכנת בפועל. כך יכול המחשב לשנות את דפוסי הפעולה שלו בהתבסס על נתונים שוטפים ולא משנה עד כמה הם דינאמיים. הדבר נעשה באופן אוטומטי ללא צורך בתכנות מחדש פעם אחרי פעם. פייסבוק משתמש בלימוד ממוכן בחומר שהוא מעלה בהתבסס על תחומי עניין והעדפות אישיות של המשתמשים.ֿ

3 טכנולוגיה אנושית מורחבת
שנת 2017 היא שנת המציאות המורחבת ולכן זה רק טבעי שהיא תדלג קדימה לתחום הטכנולוגיה האנושית המורחבת. יתכן שזאת השנה לרובוטיקה מורחבת לבני אדם. היא תסייע לאנשים ללכת, לעמוד וכן הלאה וזה רק קצה הקרחון. הרובוטיקה הרפואית תעלה לרמות חדשות וייפתחו הזדמנויות חדשות הן בפני חולים והן בפני רופאים. הודות לחברות המפתחות אמצעי טיפול רפואי מותאמים כדוגמת Cutting Edge Prosthetics או Humanextensions, הדרך סלולה בפני פריצות חדשות בתחום הרפואה.

4 רפואה מדוייקת
מי לא היה רוצה טיפול אישי מדוייק? עכשיו זה אפשרי

הטיפול הרפואי תמיד נתפס כשירותים שמסופקים במסגרת מערכת בריאות, ממשלתית או פרטית. במסגרת מערכות כה גדולות אנו נוטים לקבל את אותו טיפול רופאי המתבסס על האבחון המקצועי שהרופאים שלנו עושים. אבל מה אם קיימת דרך אחרת? מה אם נקבל טיפול רפואי המותאם הן לגוף והן לעצמנו בצורה ייחודית? זוהי רפואה מדוייקת. צורה חדשה של טיפול רפואי המבוססת על אלגוריתמים, נתונים וכלים בעלי דיוק מולקולארי. טיפול רפואי כזה ישנה את הדו-שיח שלנו עם הרופאים ואת אופן הטיפול בנו. במקום לטפל בתסמינים, הרופאים יצטרכו להבין את מנגנוני הגוף שלנו ולטפל בגורם לתסמינים בהתבסס על הבנה נרחבת יותר. חברות כגון 4D HealthWare יוצרות תוכנה שמאפשרת ביצוע טיפול אישי באמצעות שיטת הנתונים המחוברים. Precision for Medicine וגורמים אחרים יפרצו קדימה השנה.

5 צ'טבוט
שיחות עם רובוטים יהפכו למציאות

השנה ניהול שיחה מלאה עם אפליקציה תהפוך לנורמלית לא פחות מאשר שיחת טלפון. צ'טבוט יהיו "סוכני שיחה" שישכנו בפלטפורמות הודעות חשובות כגון ואטסאפ ופלטפורמת שירותים לצרכן ויפיקו את מלוא התועלת מהאינטראקציה שלנו עם תאגידים ומותגים. הדבר ישפיע על הגישה לשיווק, מכירות ותמיכה ללקוחות בצורת B2B וגם B2C2B, ויהיה עליהם להתחיל לקחת בחשבון את אסטרטגיית צ'טבוטס. כמה אמצעים כולל Siri של אפל, Alexa של אמזון, Meekan ו-Now של גוגל סללו את הדרך לטכנולוגיית צ'טבוטס להתבסס כמעט בכל חברה ממוקדת-שירות.

6 בית חכם IoT
IoT כבר לא בענן ובהתקנים אלא בבית שלנו

כבר זמן מה שאנו שומעים על IoT. בשנת 2017 ייכנס IoT לחיי היומיום ולבתים שלנו. בשנת 2017 צפויה להגיע האחדות הטכנולוגית שהייתה חסרה ב-IoT בשנת 2016 והיא תאפשר לו להיות זמין ברמה אישית מהמתקנים הניידים שלנו. חברות כדוגמת גוגל, אפל, אמזון ו-Altair Semiconductors יהיו מעורבות בכך ש-IoT יהפוך זמין לכל אדם.

7 מכונית בלי נהג
האם זה סופם של שיעורי הנהיגה?

השנה תהיה פורצת דרך למכוניות בלי נהג. מכוניות המצויידות בטכנולוגיה שתצמצם טעויות אנוש ותמנע סכנה על ידי מניעת הסחות דעת שמציפות בהתמדה את הנהגים האנושיים. אנו מתקרבים לקראת ייצור המוני של מכוניות בלי נהג שמשפרות את הבטיחות האנושית ואת האמינות בכבישים. ההמצאה והטכנולוגיה החדשה הזאת תשנה באופן דרמטי את פני החברה על ידי הגדלת אפשרויות נסיעה משותפת, דבר שיצמצם את זיהום האוויר ותצרוכת הדלק, בין היתר. החברה תשתנה לעד.

8 עלייתו של המזון הסינתטי
הקץ לספירת הקלוריות

כן, מניהול משק הבית ועד לאופן שבו אנו אוכלים, כל אלו ישתנו ב-2017. כיוון שכדור הארץ סובל מצפיפות אוכלוסין ושינויי אקלים פוגעניים, המזון הסינתטי יעלה למרכז הבמה בתצרוכת המזון שלנו. "הנדסה גנטית קיצונית" היא הטכנולוגיה החדשה שתהפוך את המזון הסינתטי לחלק מהתזונה היומיומית שלנו. הטכנולוגיה מתפתחת במהירות כה רבה וכבר קשה למצוא הבדל בין הסוגים השונים של מזון שעבר שינוי גנטי. עלינו לחשב מחדש את האופן שבו העולם יאכיל את עצמו החל ב-2017. עכשיו שהטכנולוגיה קיימת, הפער היחיד שיש לגשר עליו הוא הפער הפסיכולוגי. בשר נטול בשר וקלוריות נטולות רגשי אשמה הולכים ומתקרבים. נשמע יותר על חברות כגון Modern Meadow או Memphis Meat, שווה לעקוב אחריהן.